Barion Pixel

A Primitivo hazája, Puglia

Puglia Olaszország legnagyobb szőlőterülettel rendelkező régiói közé tartozik. Mellékszereplőnek tűnhet az itáliai borvidékek között, de érdemes rá odafigyelni, mert az utóbbi években egyre több kiemelkedő termelővel ismerkedhet meg a borvilág. Igaz nem kerülnek ki 200 eurós borok a pincékből, ám ez nem azt jelenti, hogy minőségét tekintve alacsonyabb szinten van a többi borvidékhez képest. Sőt!

Puglia 800km hosszan terül el a Földközi-tenger partján egy szűk sávban Olaszország keleti oldalán. Három jól elkülöníthető termőtájat lehet azonosítani, ahol különbözőek a talaj adottságok és más-más szőlőfajtákkal dolgoznak. Változatos terroirral találkozhatunk, ez köszönhető az éghajlati különbségeknek, a régiót átszelő domboknak és a tenger közelségének egyaránt.

A szőlőfajtákat tekintve széles skálán mozog a választék, ahol a végtelen sok autokton szőlő mellett a nemzetközi vetélytársak is megjelennek. Szerencsére az utóbbi időben az érzelmesebb borkészítők kampányolnak a helyi szőlőfajták érdekében. Ennek köszönhetően a turistákra sem akarják rátukmálni a chardonnay-t vagy a cabernet-ket. Elsősorban vörösboros régiónak tartják számon Pugliat, de a fehér fajták is reneszánszukat élik.

Puglia területei

Pugliaban öt fő területet különítenek el egymástól: Daunia, Murge, Bassa Murgia e Valle d’Itria, Magna Grecia és Salento.

Daunia

Puglia legészakibb része. Molise, Campania és Basilicata régiók határainál helyezkedik el. Kontinentális éghajlat jellemző rá, zord tél és gyakran hosszú, forró a nyár. A kitűnő talaj megfelelő ásványi anyagot és vizet tud a tőkéknek biztosítani.

Jellemző fehérszőlőfajták: bombino bianco, malvasia bianca és a trebbiano
Jellemző kékszőlőfajták: nero di Troia, montepulciano e aglianico
Dop területek: Ortanova, Rosso di Cerignola, Tavoliere delle Puglie, San Severo és Cacc’e mmitte di Lucera
Murge

Úgynevezett négyzet alakú plató Puglia közepén. Basilicata határától kezdődik majd elhúzódik nyugati irányban egyészen Bariig. A teljes területe 4000 km. Három különböző részzónát különítenek itt el: Alta Murgia, Minervino Murge és Gravina di Puglia. A terület különlegessége, hogy úgy néz ki, mint egy sziklás sivatag, ami tele van víztartó rétegekkel, repedésekkel. Ez határozza meg a Castel del Monte talaját is, ahonnan a legtöbb DOCG kategóriába sorolható bor kerül forgalomba Puglia tartományból. Az itteni éghajlatta hatással van a tenger is, amely enyhíti a teleket és a nyári forróságot.

Jellemző kékszőlőfajták: nero di Troia, bombino nero, aglianico, montepulciano

Jellemző fehérszőlőfajták: bombino bianco, malvasia bianca, greco, muscato
Docg területek: Castel del Monte Rosso Riserva, Castel del Monte Nero di Troia Riserva, Castel del Monte Bombino Nero
Dop területek: Castel del Monte, Rosso Barletta, Gravina, Muscato di Trani
Bassa Murgia e Valle d’Itria

Baritól délre, Brindisi és Lecce tartományok határáig található területeket öleli magába. A talaj általában sík és a klíma sem változékony. Azonban a történelem során két különböző borkészítési gyakorlat alakult ki, amelyben eltér Bassa Murgia és Valle d’Itria. Az előző a kékszőlőnek, míg az utóbbi zóna a fehérszőlőnek adnak otthont. Talajtani szempontból karsztos, mészkőmorzsalékos és agyaggal kevert területek vannak. A vörös talajból a fehér mészkövek darabjai bukkanak fel a felszínen. A tengerszint felett 350 és 420m között vannak az ültetvények. Érdekesség még, hogy kis családi minibirtokok rendezkedtek be a Valle d’Itria területeire, ahol évezredes hagyomány szerint ültetik a fehérszőlő tőkéket.

Jellemző kékszőlőfajták: ottavianello, primitivo, minutolo
Jellemző fehérszőlőfajták: verdeca, bianco d’Alessano
Dop területek: Martina Franca, Locorotondo, Ostuni, Gioia del Colle
Magna Grecia

A Murge lejtőitől a Taranto síkságig és a Jón-tenger partjáig húzódik a Magna Grecia. A vidék egyértelműen emlékeztet arra, hogy a VII. században a görög gyarmatosítás központja volt. A tenger közelségének köszönhetően mediterrán az éghajlat, gyakori a szélmozgás, ami megakadályozza a betegségek terjedését a szőlőben. A sík területeket egy-egy kisebb domb tarkítja. Talaja úgynevezett vörös föld, amely túlnyomórészt agyagos, homokos. Itt található a történelmi borkészítés epicentruma, valamint itt helyezkedik el Manduria vidéke, amely az egyik leghíresebb eredetvédett területe Puglianak (Primitivo di Manduria).

A primitivo mellett a negroamaro is elsődleges szőlőfajta a Magna Greciaban. A szüret időpontja mind a két szőlőfajta esetében kiemelkedő fontosságú. A primitivo korai érésű fajta, nevében is szerepel, ezért érdemes nem későn leszedni, mert alkoholossá válhat a bora. A negroamaro jól alkalmazkodik az itteni klimatikus viszonyokhoz, általában könnyedebb bor készül belőle.

Jellemző kékszőlőfajták: primitivo, negroamaro
Jellemző fehérszőlőfajták: verdeca
Docg területek: Primitivo di Manduria Dolce Naturale
Dop területek: Primitivo di Manduria, Lizzano, Terra d’Otranto, Colline Ioniche tarentine, Negroamaro di Terra d’Otranto
Salento

Vagy más néven Salento-félsziget, ugyanis körülöleli a Jón- és az Adriai-tenger ezt a földrészt. A területeket sok napfény éri az év során, amelyeknek éghajlata mediterrán. A tenger kedvező hatása itt is érvényesül, az állandó szélmozgás megakadályozza a betegségek elterjedését a szőlőben. A talaj agyagos, de néhány helyen a mészkővel keveredik. Gazdag az ásványi anyag tartalma, jó vízelvezetésű, köves vörös talaj a jellemző, így változatos a szőlő termése, egyedi, karakteres borok születhetnek.

A fő szőlőfajta Salento területein a negroamaro, amely különleges minőségű, egyedi borokat képes adni ezen a mediterrán vidéken. Gyakran házasítják össze malvasia neraval, így készül az egyik leghíresebb helyi házasítás a Salice Salentino.

Jellemző kékszőlőfajták: negroamaro, malvasia nera, primitivo, susumaniello
Jellemző fehérszőlőfajták: verdeca, fiano
Dop területek: Alezio, Brindisi, Copertino, Galatina, Leverano, Matino, Nardò, Negroamaro di terra d’Otranto, Salice Salentino, Squinzano, Terra d’Otranto

Ha tetszett a cikk kérjük ossza meg másokkal!